Ce inseamna acest rezultat?

Diagnostic si investigare

Postata de Utilizator11724994008 cu 3 saptamani in urma.

La fata mea de 47 ani ia ieșit hs CRP ,5,4 in rest analize bune, e ceva grav sau nu ..as dori sa stiu

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

In functie de laboratorul unde a fost facuta analiza, nivelul normal al proteinei C reactive (HS-CRP) poate fi de pana la 3 mg/L.

Deci, un HS-CRP de 5.4 poate fi considerat usor crescut. Aceasta proteina poate creste in cazul unei inflamatii din corp, o infectie, traumatisme sau alte afectiuni.

Valoarea in sine nu este extrem de ingrijoratoare, insa e bine sa determinati cauza cresterii acesteia cu ajutorul unui medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/proteina-c-reactiva-pcr_1327
sfatulmedicului.ro/index.php?module=AnalizePrezentare&action=interpretor_single&id_analiza=70