Cat timp se poate lua crom?? Mulțumesc!?

Diagnostic si investigare

Postata de Utilizator11717335495 cu 3 luni in urma.

Glicemia peste 1oo

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Cromul se poate lua o perioada de timp indelungata, chiar si o viata intreaga, in conditiile in care este administrat in dozele recomandate de medic.

Totusi, este esential sa se regleze administrarea in functie de nevoile individuale si rezultatele testelor de sange. Glicemia peste 100 poate indica un nivel pre-diabetic sau diabetic, situatie in care cromul poate fi folosit ca parte a managementului glicemiei.

Insa, trebuie subliniat faptul ca acest lucru nu inseamna ca este suficient pentru toata lumea care are glicemia peste 100, deoarece fiecare persoana poate reactiona diferit la suplimente.

In cazul in care aveti glicemia mare, este recomandat sa discutati cu medicul dumneavoastra inainte de a incepe orice regim de suplimentare cu crom.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Suplimente-nutritive/cromul_1434
sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/mineralele-functii-si-beneficii_7562