Care ar fi tratamentul pt acest rezultat?

Diagnostic si investigare

Postata de Utilizator11725359057 cu 3 saptamani in urma.

Buna ziua!
Astăzi mi-a venit rezultatul rmn la genunchi și aș dori să știu informativ până ajung la ortoped cam care ar fi soluțiile de tratament
Țin să precizez că durerea inca persista și am instabilitate.
Concluzie:
Veche ruptura a ligamentului incrucisat anterior.
Condropatie grad 2 trohlee femurala, versant lateral.
Leziune meniscala gradul II corn posterior menisc intern.
Chist Baker voluminos
Va mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Tratamentul pentru ruptura ligamentului incrucisat anterior poate implica sesiuni de reabilitare fizica. In unele cazuri poate fi necesara interventia chirurgicala.

Condropatia de grad 2 poate fi abordata prin injectii cu corticosteroizi sau prin ablatie artroscopica (daca durerea persista).

Pentru leziunea meniscala de gradul II, tehnica conservativa, bazata pe repaus, restrictia activitatilor sportive, kinetoterapie, infiltratii, este de cele mai multe ori suficienta.

Chistul Baker poate avea nevoie de aspiratie sau de excizie chirurgicala in functie de dimensiuni.

Oricum, inainte de toate, este recomandat sa aveti o discutie cu medicul ortoped in privinta tratamentului optim pentru dumneavoastra, tinand cont de caracteristicile personale de sanatate, varsta, gradul de activitate fizica si alte posibile afectiuni.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/leziunile-de-menisc-cauze-si-tratamente-eficiente_19221
sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/ce-presupune-ruptura-ligamentului-incrucisat-anterior_20282
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-genunchiului/chistul-sinovial-popliteu-baker_3815

Va dorim recuperare rapida!