Buna seara de la ce as putea sa am o respiratie fiarte grea k un oftat ?

Diagnostic si investigare

Postata de Membrudumitrachemihai1238 cu 16 ore in urma.

Buna seara am.de câteva luni o respirație foarte grea k o presiune nu i i da voie sa respir bine sa trag aer bine în plamani am fost la inima am făcut toate invitațiile sunt bn am fost la plamani am făcut tot sunt bine un pic răcit mia dat cv pastile am făcut radiografie abdominala acolo mia spus nu vreau sa te sperii fa analizele acestea și vino înapoi la mn mia găsit o infecție urinara care mia dat tratament lam făcut și nu sunt bine tot asa respir și am observat în capul pieptului ca un nodul care când apăs acolo ma doare un sfat unde as putea sa merg sa vad despre ce este vb am 18 ani și nu sunt bine va mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 16 ore

Buna ziua,

Din descrierea ta, pare ca ai facut deja investigatii importante legate de inima si plamani, iar rezultatele nu au indicat probleme grave. Totusi, senzatia de presiune si dificultatea de respiratie, alaturi de un nodul dureros in zona sternului, merita o evaluare mai detaliata.

Iata cateva sugestii pe care le poti lua in considerare:

- Consult cu un specialist in gastroenterologie: Uneori, problemele legate de stomac sau esofag, cum ar fi refluxul gastroesofagian sau inflamatiile (gastrita), pot provoca dureri in piept si dificultati de respiratie. Daca nodulul pe care l-ai observat este aproape de stern si ai durere in aceasta zona, este posibil sa fie legat de sistemul digestiv.

- Consultatie la un reumatolog: Durerea in piept si senzatia de presiune pot fi uneori cauzate de inflamatii la nivelul articulatiilor sau al cartilajelor din zona pieptului, cum ar fi in cazul costocondritei (inflamatia cartilajului dintre coaste si stern).

- Examinare cu un chirurg sau un specialist in medicina interna: In ceea ce priveste nodulul, daca acesta persista si este dureros, un consult la un chirurg ar putea fi util pentru a determina daca este vorba despre o problema la nivelul tesuturilor moi sau poate fi o alta afectiune localizata.

Deoarece problema persista si cauzeaza disconfort, ar fi bine sa consulti un medic pentru o evaluare suplimentara, mai ales daca tratamentele anterioare nu au ajutat la ameliorarea simptomelor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/respiratie-greoaie-si-dificilai-care-sunt-cauzele-aparitiei-acestor-simp_18891