As dori sa stiu daca rezultatil este unul ingrijorator sau nu?

Diagnostic si investigare

Postata de Alina cu 2 luni in urma.

Bună seara. Eu în urma cu ceva timp am avut parte de o presiune la nivelul capului ft urata! Presiunea a venit însoțită de blocare a maxilarului,amorteala mana și picior stang și ureche infundate . În urma acestui episod doctorul mi-a recomandat un RMN. Iar în descrierea rezultatului este și următoarea fraza

"
Tradu text folosind camera foto
În zona substanței albe supratentoriale, sunt recunoscute unele modificări milimetrice de design
hiperintens T2/FLAIR, predominant subcortical, mai reprezentat pe partea stângă, constatări de natură aspecifică și
demnă de clasificare clinico-laboratoare precum și de urmărire prin RMN."
Acum as dori sa stiu dacă este ceva în care trebuie sa ma îngrijorez sau nu? Va mulțumesc.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Raspunsul la aceasta intrebare trebuie sa vina de la un medic specialist, insa din descrierea pe care ati oferit-o, pare ca rezultatul RMN-ului dvs. arata niste modificari aspecifice in substanta alba din creier. Aceste modificari pot fi cauzate de o varietate de conditii, inclusiv imbatranirea normala, bolile vasculare, inflamatia sau bolile degenerative. Cu toate acestea, medicii vor fi cei care vor decide ce semnifica aceste modificari pentru dvs.

Termenul "demn de clasificare clinico-laboratoare" sugereaza ca aceste modificari ar trebui sa fie luate in considerare in cadrul unui diagnostic mai larg, in timp ce "urmarire prin RMN" sugereaza ca medicul dvs. ar putea recomanda teste de urmarire pentru a monitoriza aceste modificari in timp.

Pe baza simptomelor pe care le-ai descris - presiune la nivelul capului, blocare a maxilarului, amortire a bratului si piciorului stang, si ureche infundata - este important sa discutati acest rezultat cu un specialist in neurologie pentru a intelege mai bine semnificatia acestui RMN si pentru a determina urmatorul pas in ingrijirea dvs.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/furnicaturile-la-maini-si-picioare-pot-semnala-diferite-boli_16190
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-urechii/de-ce-se-infunda-urechilei_19559

Alina

acum 2 luni

Va mulțumesc mult pentru răspuns. Eu am prezentat toate aceste simptome la neurolog și mi-a zis ca toate vine de la o problema cu cervicala . Iar în legătură cu RMN.ul mi-a zis sa nu ma îngrijorez ca nu este nimic grav, dar peste 6-8 luni sa refac din nou un alt RMN. Va mulțumesc , o zi buna va doresc !