Amorteala ambele maini si picioare!?

Diagnostic si investigare

Postata de Utilizator11718827928 cu o saptamana in urma.

Buna seara, Am ajus sa pun o intrebare ai online oentru ca deja la 3 medci am fost si toate cu pareri diferite.( 1 tunel carpian.2 diabet.3 nu mai retin)

Totul a incepu de 1 lunat stand la birou cu coturile pe masa sa mi se amorteasca degetele mari de la mana. In prima saptamana toate 3 degetele mi-au amortit la ambele maini.Urmand furnicaturi si parca ma intepau cu un ac.
Am facut Rmn cercical... O mica deshidratare. Am facut analize de sange...Ldl colesterol Mare 165 Fier.23 mic
Dupa 2 saptamani am facut atac de panica si de atuncia simt ca inca ma strange ceva in piept.

Din 14 iunie Mi sa tras amorteala si intepaturiile de la mana stanga ..sub bratul stang catre piept. si de la genunchi pana la calcai.

Urmeaza sa fac un Emg in 24 sa vedem ce mai zic.

Spatele nu ma doare doar cand fac o miscare mai brusca simt furnicaturiile si intepaturiile. Oare ce poatw fi? Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Simptomele descrise de tine, ca amorteli si intepaturi in maini si picioare, pot avea multe cauze, unele dintre ele fiind sindromul de tunel carpian, diabetul, problemele de circulatie ale sangelui, lipsa de vitamina B12, afectiuni ale tiroidei, sau afectiuni ale coloanei vertebrale.

Faptul ca aveti un LDL colesterol marit poate contribui la aparitia unor probleme de circulatie a sangelui.

Un EMG (electromiograma) va va arata activitatea electrica a muschilor si poate ajuta la diagnosticarea unor afectiuni ale nervilor sau muschilor.

Va recomandam sa discutati cu medicul dvs. despre toate aceste posibilitati si sa solicitati efectuarea de teste suplimentare, daca este necesar.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Diverse/cauzele-amortelilor-de-la-nivelul-bratelor_9043
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/furnicaturile-la-maini-si-picioare-pot-semnala-diferite-boli_16190