va rog sa mi raspundeti

Diabetul zaharat

Postata de ionutdragan cu 12 ani in urma.

Buna ziua mi sa precizat de catre medic in urma analizelor k am toleranta la glucoza(prediabet)va rog sami spuneti dak prin urmarea regimului si a micarii pot sa scap de diabetul ce urmeaza in viitor sa se declanseze sau pot doar sal aman va multumesc si astept raspuns

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ne-ati putea scrie va rog ce analize vi s-au facut pentru acest diagnostic? (toleranta alterata la glucoza), si ce valori s-au gasit?
de principiu ar fi 3 stadii: glicemie a jeune modificata, toleranta alterata la glucoza si diabet. pentru un diagnostic corect, se incepe printr-o analiza de rutina si anume glicemia din sange venos (in conditiile in care recoltarea se face dimineata pe nemancate.) iar daca aceasta arata modificari moderate ale glicemiei, se repeta analiza si apoi se trece la o proba numita TTGO in care se administreaza zahar pentru a evalua raspunsul pancreasului la glucoza, daca elibereaza sau nu cantitate adecvata de insulina (se repeta glicemia si in functie de valori se pune diagnosticul de toleranta alterata la glucoza sau de diabet)

va urez o zi buna

ionutdragan

acum 12 ani

da tipul de analiza care l-am efectuat se numeste TTGO (proba cu zahar) valorile sunt: proba0 =92,0 proba1 =157,5 proba 2=93,0