Toleranta alterata la glucoza (prediabetul)

Diabetul zaharat

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

am 23 de ani si mi a iesit glicemi 108 si hemoglobina glicozilata 6,4 am diabet.ce inseamna?

Raspunsuri (2)

simona166117244

acum 15 ani

Buna Ionela,
Valoare normala a glucozei din sange este de 60 si 100 de mg la 100ml de sange. Cifrele pot varia in functie de reactivii folositi in laborator. O valoare putin mai mare de 108 sau 116 mg la 100ml , nu inseamna automat diabet.
Semenele care ar trebui sa te puna pe ganduri, in caz de diabet sunt : setea si consumul excesiv de lichide indiferent de anotimp, urinare abundenta, pierderea in greutate.
In cazul in care unul dintre simptome este prezent, iti recomand sa mergi la medicul de specialitate.
Pentru hemoglobina glicozilata, valoarea de 7% este luata in practica drept un punct de reper al unui control glicemic bun, cu alte cuvinte valorile sub 7% arata un echilibru glicemic bun.

Sanatate maxima.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am o fetita de 9ani(greutatea de 27 kg) si a fost diagnosticata cu toleranta alterata la glucoza,i-a recoltat sange de 3ori cu glucoza indusa iar valorile au fost 93, 184 ,92 ,(HbAlc 5.5%)ce trebuie sa fac.Cei de la institutul de nutritie si boli diabetice Paulescu mi-au spus sa stau linistita ca fetita nu are nimic si mi s-a spus sa nu ii dau multe dulciuri si atat, si sa vin peste 6 luni din nou la control . As dorii sa mi da-ti un sfat mai lamuritor ce trbuie sa fac , ca deja mi-am pus semne de intrebare ca nu creste in greutate si nu se dezvolta, la varsta de 9ani arata de 5-6 ani.Va multumesc si astept raspunsul Dv.