Teste de laborator utile in monitorizarea diabetului zaharat

Diabetul zaharat

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

ce legatura este intre diabetul zaharat si hipoacuzie (surditate)

Raspunsuri (3)

Florian Alex

acum 15 ani

Diabetul zaharat este una dintre afectiunile care nu afecteaza in mod direct urechea, dar ar putea determina pierderea auzului. Acest lucru s-ar putea realiza prin scaderea fluxului sangui n de la nivelulu urechii interne sau al unor zone corticale care controleaza auzul - manifestare intalnita in cadrul acestei boli.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Fac din luna martie,tratament cu Siofor de 1000mg,luat dimineata si seara,iat valoarea glicemiei,nu scade sub 200.Ce pot sa fac?Sa schimb tratamentul?

coltunimari

acum 14 ani

tratamentul ptr diabet se schimba pana il nimeresti pe cel adecvat tie nu toate medicamentete hipoglicemizante merg bine la doti bolnavii de diabet.Eu am diabet de 10 ani si am schimbat de 4 ori tratamentul pana am nimerit pe cel adecvat mie,trebuie sa mergi la diabetolog de fiecare data cand nu merge ceva,pana intr-adevar gasesti medicamentul care sa ti regleze glicemia insa si regimul diabetic este foarte important,pot spune cel mai important in aceasta boala,sanatate.