test de toleranta la glucoza

Diabetul zaharat

Postata de ririnel cu 13 ani in urma.

Buna seara, sunt diagnosticata cu sindromul ovarelor polichistice virilizant. La controlul efectuat valorile testului de toleranta la glucoza au fost: glicemia a jeun - 82,2, la 30 min - 150,2, la 60 minute - 104,5, la 120 minute - 70,3 si la 180 minute - 48,6.
Cum ar trebui sa interpretez aceste rezultate? Sunt normale ac***a in vedere interdependenta intre SOPV si diabet?

Raspunsuri (2)

Dr. Mihalcea Madalina

acum 13 ani

cele doua glicemii care au valoare pentru diagnosticul diabetului zaharat sunt glicemia a jeun si glicemia la doua ore dupa ingestia celor 75 g de glucoza, ( celelalte au fost facute de pomana, sau mai bine spus ca sa dati banii pe ceva...)

rezultatul este ca nu aveti diabet, cel mult sunt semne de hiperinsulinism, daca rezultatele sunt corecte

dar cine v-a recomandat TTGO-ul ar trebui sa va si explice rezultatele, asa ar fi frumos...

Dr. Enculescu Dan-Anton

acum 13 ani

rezultate normale dar ar trebui sa incercati siofor pt SOPV,medicul endocrinolog poate sa va spune cum trebuie luat si crescuta doza