simtome ale diabetului

Diabetul zaharat Diabet insipid

Postata de ionutz_n85 cu 12 ani in urma.

beau mult suc de obicei exagerat as spune dimineata knd ma trezesc simt nevoia sa beau multa apa iar azi am gura ff uscata pot fi niste semne ale diabetului as bea apa mereu am 22 de ani se poate sa am diabet ce analiza se face k nu stiu de unde sa incep
va multumesc

Raspunsuri (2)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Pentru diabetul zaharat se face o glicemie - nivelul glucozei din sange, dimineata pe nemancate.
Pentru diabetul insipid trebuie sa mergeti la endocrinologie.

Medic Epuran

acum 12 ani

Utilizatorul Mihaela v-a oferit un răspuns foarte bun. Ar trebui efectuate analizele uzuale de sânge (inclusiv dozarea glicemiei) şi un examen de urină (inclusiv măsurarea glucozei în urină). Referitor la întrebare, este posibil dar nu probabil ca această stare de sete să se datoreze unui eventual diabet zaharat. Analizele pe care le-am recomandat ar putea să stabileacă un diagnostic exact şi să confirme sau să infirme un eventual diabet.