SFATURI DE PREVENIRE

Diabetul zaharat

Postata de Marius146 cu 12 ani in urma.

MA NUMESC MARIUS , AM 43 DE ANI SI DE CATEVA ZILE CAM 7 MA DOR GLEZNELE, MI-AM FACUT ANALIZELE SI ACIDUL UREIC E MAI MARE DECAT NORMAL , AM INTELES CA POATE FII UN INCEPUT DE GUTA , ASI FII RECUNOSCATOR DACA MI-AI DA UN SFAT CE E VOIE SA MANINC CE NU CE TRE SA FAC CE TRATAMENT SA IAU ,
MULTUMESC ANTICIPAT

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru prevenirea atacurilor de gută sunt recomandate:
1.diete hipolipemiante (cu puţine grăsimi)
2.evitarea dietelor bogate în carne şi a dietelor cu produse marine
3.evitarea consumului de alcool
4.exerciţiul fizic regulat şi evitarea sedentarismului
În legătură cu tratamentul medicamentos, orice pacient cu gută trebuie să consulte un medic specialist înaintea utilizarii unor tratamente medicamentoase complementare