semintele de in si sucul de grefruit rosu?

Diabetul zaharat

Postata de karesz cu 13 ani in urma.

Buna ziua

as dorii sa stiu daca semintele de in sunt bune si pentru diabeticii tip 2?Si daca in fiecare dimineata pe stomacul gol bea un pahar de suc de grefruit rosu este bine?
Astept raspunsuri cat mai urgent mi-ar fi de mare ajutor..

Sanatate.

Raspunsuri (3)

ML

acum 13 ani

Eu cred ca este foarte important ca diabetidi sa consume alimente cu indici glicemici mici.Sa manance 5 mese pe zi.

Dr. Enculescu Dan-Anton

acum 13 ani

sucurile de fructe nu sunt indicate deoarece se absorb repede glucidele si cresc mult glicemia

Eva

acum 13 ani

Este cam greu cu alimentatia asta, e greu cu dieta cu ce anume sa cuprinda acele mese cand omul nu este acasa toata ziua ,si seara cand vine obosit sa mai gateasca sanatos, si nu stie ce anume....Este greu sa asiguri 5 mese pe zi unui om care lucreaza toata ziua munca fizica si nu poata sa manance o masa calda....E lipsa de informatii si pentru meniu,e lipsa de timp,de bani etc....