se plateste insulina?

Diabetul zaharat

Postata de ralu_bele cu 12 ani in urma.

Bunica mea sufera de diabet zaharat si este dependenta de insulina. La ultimul control din februarie 2012 cand a luat insulina pe 3 luni, a fost nevoita sa plateasca in jur de 130 RON, iar medicamentele de diabet le-a luat gratis.
De asemenea, in satul ei sunt mai multe cazuri in care batrani, care sufera de aceeasi boala, au fost nevoiti sa plateasca contravaloarea insulinei incepand din acest an.
Din cunostintele noastre stiam ca insulina nu se plateste.
Suntem foarte indignati de aceasta situatie care este destul de neclara.
Avem rugamintea daca se poate sa ne lamuriti sau sa ne indrumati spre o insititutie care ne poate da un raspuns cat mai clar, daca este corect ceea ce se intampla, tinand cont in primul rand ca sunt oameni batrani, cu pensii mici si mai ales bolnavi, care nu ar merita sa fie tratati cu lipsa de respect si mai ales inselati de institutii in care isi pun intreaga incredere.
multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

se pot gasi informatii cu privire la medicamentele compensate pe pagina web a casei nationale de asigurari de sanatate, cat si pe alte pagini web ce contin informatii cu privire la medicamentele compensate.
in cazul in care pacientul este luat in evidenta la un cabinet teritorial de diabetologie, beneficiaza de reteta compensata privind medicamentele, inclusiv insulina necesare tratamentului in diabet zaharat.

ralu_bele

acum 12 ani

multumesc frumos pentru raspuns