Scaderea glicemiei

Diabetul zaharat

Postata de Criuuu964 cu 9 ani in urma.

Am si eu nevoie de niste explicatii , pisica mea a fost diagnosticata cu diabet ac***a initial 380 glicemia si dupa o saptamana de insulina facuta doar seara 451. I-am schimbat regimul si dupa 2 saptamani de insulina are 219 .

Daca glicemia scade in felul acesta trebuie micsorata doza de insulina sau cum se poate mentine la un nivel normal ca sa nu ajunga in hipoglicemie ? Ii fac 2 unitati de insulina Lantus cu eliberare treptata si ia si Fitodiab pentru reglarea glicemiei .

Raspunsuri (3)

Utilizator11585139077

acum 4 ani

De unde se ia glicemia la pisici pt ca nu reusesc sa iau decît o mica picătura din perinita de la slăbită fiind insuficient pt a testa pe aparat .va astept cu un răspuns

Utilizator11623566650

acum 2 ani

Eu am opisica cu diabet si îi masor glicemia din ureche...problema este ca nu scade după ce îi dau insulina lantus, poate dozaju nu e bine, stie cineva..e obeza are 11 kg.

Utilizator21701072695

acum 4 luni

Schimba glucometru. Pana se termina lamelele lui o sa ai glicemie buna pe urma bye. Pe urma ignora tot ce zic medici si iate doar duipa ce simti clinic. Fara nimic clinic traieste bine ca tot atatea zile ai.