Scaderea brusca a glicemiei

Diabetul zaharat

Postata de STL cu 12 ani in urma.

Mi-a scazut glicenia brusc de la 220 la 76 intr-un interval de 2-3 zile,imi puteti spune va rog cauza acestei scaderi a glicemiei si ce efect au tigarile si cafeaua si alcoolul la un bolnav de diabet?va multumesc mult

Raspunsuri (3)

luki

acum 12 ani

cele trei vicii au efecte negative asupra unui organism sanatos ,pt un diabetic dezastruase,

vic.d

acum 12 ani

la diabetici se intampla adesea sa scada glicemia brusc. alcoolul si cafeaua au ca efect cresterea brusca a glicemiei urmata de scaderea ei tot atat de rapida. deci ar fi mai bine sa le eviti, ac***a diabet. consuma mai ales alimente cu rolul de a mentine glicemia la un nivel constant: varza , grapefruit, paine integrala, etc. si incearca sa faci un pic de miscare. sanatate.

angi

acum 12 ani

mi se intampla foarte des ca atunci cand imi e foame sa imi fie foarte rau, tremuraturi, transpiratii reci, slabiciune in maini? este normal sa se intample asta ? imi este frica sa nu cumva sa fie diabet.