sarcina cu mama diabetica

Diabetul zaharat

Postata de danaprv cu 13 ani in urma.

am 5 saptamani de sarcina si am dz2 insulinonecesitant.acum fac de cateva zile actrapid si mixtrad dar nu scad glicemiile deloc.am glicemii ffff marisi glicozilata este 10.pot tine sarcina sau nu? am si hta cu valori destul de ridicate.dar dc imi reglez glicemiile de acum incolo,pot tine sarcina?am 32 anisi 104 kg.

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Poate fi foarte periculos. Inainte de sarcina la fel se intampla? Discutati serios atat cu medicul diabetolog care va urmareste precum si cu ginecologul dvs, daca se poate in acelasi timp (adica cei doi sa se sfatuiasca...) pentru ca poate fi foarte grav atat pt dvs cat si pentru fat, mai ales ac***a in vedere ca sunteti obeza.

danaprv

acum 13 ani

la fel era si inainte de sarcina

Iuli

acum 13 ani

Atunci trebuia sa ramaneti gravida dupa ce va rezolvati abia problema glicemiei... Consultati-va cat de repede medicii.

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

danaprv

acum 13 ani

cum pot lua legatura cu dv?credeti ca ajuta acest tratament?