Rezultatul analizelor!!!

Diabetul zaharat

Postata de MARIKA25 cu 12 ani in urma.

Buna!In urma analizelor de sange efectuate,se rezulta k am glicemia 92!E normal?Mentionez k am 25 de ani!Am fost cu analizele la medicul de familie si a zis k totul e in regula dar eu am mici banuieli!Mai vreau sa mentionez k eu sunt o mare amatoare de dulciuri,de asemenea ador sa fac prajituri si sa inventez retete!Cu o zi inainte sa fac analizele am mancat cateva dulciuri si am baut si o ciocolata calda!Prefer sa fiu sincera,mai ales k e vorba de sanatatea mea si mi-as dori sa aflu un raspuns!Mai doresc sa mentionez k nu sunt o fata sedentara,nu fumez,fac multa miscare si am un stil de viata sanatos,urmez o dieta mediterana de multi ani!Singurul meu defect e prajitura si alte dulciuri,zi de zi simt nevoia de ceva dulce!
Va multumesc frumos pentru atentia acordata si anticipat pentru un eventual raspuns!!!

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Valorile normale ale glicemiei se încadrează în intervalul 60-110 mg/dl sau 3,3-5,6 mmol/l. Aşa că valoarea determinată la d-vs este normală

julieta

acum 12 ani

Buna! Nu ai de ce sa te ingrijorezi in privinta rezultatelor la analize, glicemia ta este normala, valoarea normala este intre 80-120 asa ca tu cu glicemie de 92 nu ai de ce sa te ingrijorezi!
O zi faina!