retinopatie diabetica

Diabetul zaharat Retinopatia diabetica

Postata de NUTIKA cu 11 ani in urma.

Am diabet zaharat tip 2 sub tratament hemoglobina glicozilata in limite normale ,de opt ani.Lacontrolul oftalmologic mi-a gasit retinopatie diabetica neproliferanta si amprimit tratament cu Difebion luteina.Va rog sa-mi spuneti ce mai pot face ca sa nu ajung la orbire.Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Pentru a impiedica evolutia bolii este esential sa tineti glicemiile cat mai aproape de valorile normale si sa fiti reevaluata periodic. Nu sunt lucruri suplimentare ce pot fi facute...

Doctorulstietot

acum 11 ani

Retinopatia diabetica este un lucru extrem de important . Va recomand tratament cu gemoterapie de Plantextract : 1. Extract de Dud negru muguri. 50 de picaturi in 50 picaturi in 50ml apa dimineata cu 30 de minute inainte de maasa 2. Extract de Afin mladite 50 picaturi in 50 ml apa cu 30 de minute inainte de masa de seara. Urmati tratamentul 60 de zile , rezultatul il ve-ti simti .

MembruMobileApp1500026400

acum 6 ani

Si eu am retinopatie si am incercat tot felul de tratamente dar cel mai mult m-a ajutat Gluconature. Mi s-a imbunatati foarte mult vederea de la el, nu imi mai lacrimeaza ochii. Inainte nici nu mancam fara ochelari, acum ii mai port foarte rar.