regim alimentar

Diabetul zaharat

Postata de romeo14 cu 12 ani in urma.

buna seara tatal meu are diabet nou descoperit. nu stim ce regim alimentar sa-i facem
ma puteti ajuta cu un regim alimentar. Are 58 de ani,103 kg, 178cm nu stie ce tip de diabet are pt ca numai azi a facut analiza c-peptid. imi puteti spune de ce are variatii de glicemie?? azi a facut din 2 in 2 are si avea la ora 8-208; 10-256; 12-224; 14-224 acestea sunt valorile de azi si aseara la ora 19 inainte sa-si faca insulina avea 181

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

tatal dvs va trebui sa fie indrumat de catre medicul de familie pentru luarea in evidenta intr-un cabinet de diabet si boli de nutritie. un regim alimentar ar trebui explicat de catre un nutritionist sau chiar medicul diabetolog in privinta cantitatilor de glucide, proteine si lipide de consumat zilnic. acesta va include o proportie redusa de glucide , intre 120 si 200g pe zi, functie de indicatia medicului, restrictia la glucide (fructe proaspete, lactate, fainoase-cartofi, orez, paste fainoase; paine, mamaliga, fasole) se va compensa cu alimente care nu contin glucide (carne, peste branzeturi, oua, grasimi, nuci, alune, zarzavaturi ). alimentele interzise sunt: dulciurile pe baza de zahar, bomboane, prajituri, zaharul, biscuiti, legume uscate, inghetata, berea, vinul dulce.

romeo14

acum 12 ani

a fost la medic sa-l ia in evidenta si l-a trimis la o clinica particulara sa faca c-peptid,nu stiu ce analiza e aceea. De la spital doctorita ia spus sa faca insulina pana ... ce ii termina toate analizele inclusiv testul c-peptib pt stabilirea tipului de diabet ca sa stie ce tratatemt are nevoie permanent sau numai periodic. si i-a dat aparatul de insulina si glucometrul.Acuma seara de exemplu si-a masurat si la ora 21 avea 316 dupa exact 2 min 366 dupa alte 2-3 min 418, si pe urma a 4-a oara dupa vreo 10 min avea 289 nu stiu din ce cauza.

romeo14

acum 12 ani

asa ia dat doctorita de la spital sa faca insulina pana ce ii termina analizele sa vada ce tip de diabet este