referitor diabet

Diabetul zaharat

Postata de lucica1788907 cu 14 ani in urma.

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti si mie daca anumite pete aparute pe p***a piciorului si pe pulpa piciorului , foarte rar , arata ca o piele uscata si parca este tegumentul rosu , sunt semne grave la un pacient diabetic , care face insulina de 1 an si jumatate ?(este vorba de mama mea).Nu o doare , nu o mananca , dar eu ma cam sperii din orice.
multumesc.

Raspunsuri (3)

DIABETICUL GHEORGHE

acum 14 ani

PRECIS ARE GLICEMIA PESTE 250 ASA CA SA-SI SCADA GLICEMIA LA 130- 150 MAXIMUM 170. DACA NU MERGE SA-SI SCHIMBE PLANUL GLICEMIC CU SFATUL DOCTORULUI IN ORICE CAZ MISCAREA ESTE OBLIGATORIE.

Dr. Mihalcea Madalina

acum 14 ani

petele au diverse culori deci ar tebui sa mergeti la un medic dermatolog

Dr. Cacovean Adrian

acum 14 ani

Trebuie exclusa neuropatia sau o afectiune vasculara (arteriopatia). Diabetul, singur poate "da gata" un picior, prin gangrena diabetica. Daca se asociaza cu arteriopatia (care si ea singura poate "termina un picior"), fratia asta este clar terminatoare. Pana una alta lasati dermatologul si consultati un neurolog si chirurg vascular. Si aveti grija la glicemie. Cu diabetul necontrolat (hiperglicemia) treaba sta cam asa: care pe care. Ori omul tine glicemia "la pamant" prin dieta si/sau medicamente, ori glicemia necontrolata pune omul la pamant (il lasa fara picioare, nervi, vedere, rinichi, inima, creier etc.).