Precizie glucometre

Diabetul zaharat

Postata de atepe cu 11 ani in urma.

Exista diferente intre masuratorile efectuate de glucometre si cele din laborator. Intreb deoarece dimineata valorile sunt apropiate, in schimb dupa mancare difera foarte mult daca iau sange din vena sau din deget.
Care ar fi valorile postprandiale pt glicemia capilara la 1 si 2 ore.

Raspunsuri (2)

Dr. Enculescu Dan-Anton

acum 11 ani

exista glucometre foarte precise la care diferenta intre valoarea din sg capilar(cu glucometrul)si valoarea luata din sange venos(laborator) nu este mai mara de 10 mg/dl.Un astfel de glucometru este Freestyle papillon lite care este acum gratuit in farmacia Iancului nr 59(la intersectia cu Pantelimon) daca cumparati o cutie cu 100 de teste (pret 120 ron) sau in toate farmaciile catena daca cumparati aceiasi cutie de 100 de teste (pret 140 ron).
glicemia normala la 1 ora dupa masa nu trebuie sa fie mai mare de 160 mg/dl si la doua ore dupa masa trebuie sa fie mai mica de 140 mg/dl

Utilizator21701072695

acum 4 luni

Metoda de masurare cu bandele nu are cum sa fie precisa. Nu exista glucometre cu ac care sa dea 2 rezultate la fel. Si am testat vreo 3 de top. Singura metoda ok este cu ceausul care in plus si monitorizeaza permanent si tine seama si de personalizari (culoare piele) . I