picior diabetic

Diabetul zaharat

Postata de bebedoro cu 13 ani in urma.

Buna seara.

Intrebarea se refera la tatal meu/65 ani care e diabetic si sufera de aceast simptom la ambele picioare. De la genunchi in jos pielea e extrem de uscata- ca o matreata, labele picioarelor sunt cam vinetii si unghiile mari de la degete aproape s-au desprins de radacina. In schimb nu are nici un fel de rana;
Va rog sa-mi recomandati un tratament ce poate fi facut acasa deoarece nu se poate deplasa. Orice alt sfat pt aceasta situatie e binevenit.

Va multumesc.
Manuela

Raspunsuri (2)

ina

acum 13 ani

Gasesti aici cateva informatii
//sfatulmedicului.ro/Diabetul-Zaharat/metode-de-ingrijire-a-membrelor-inferioare-la-persoanele-cu-diabet-zahar_857

Iuli

acum 13 ani

Vai! URGENT la medic!! NU exista ca nu se poate deplasa! Exista salvari! Se poate ajunge la AMPUTATIE!!