otetul de mere

Diabetul zaharat

Postata de karesz cu 13 ani in urma.

Buna ziua

as dori sa stiu daca putem folosi in cazul diabetului tip 2 otetul de mere,pentru ca am citit in multe locuri ca regleaza glicemia?!

Raspunsuri (6)

Camelia

acum 13 ani

Citeste despre extractele de dud. Am auzit ca sunt foarte bune.

karesz

acum 13 ani

Buna seara,
cunosc extactul de dud alb se numeste Glykofit costa 19 ron si sotul meu (caci despre el este vorba ,eu numai scriu in numele lui) l-a folosit timp de 6 luni acum face o pauza.Am cumparat afine le-am congelat si le vom folosi pe acestea in combinatie cu ceaiul din frunze de afine. Facem ce putem si ce ne permite criza dar incerc sa il hranesc numai si numai natural cu mancare gatita si nu sandvisuri si alte minunatii. Multa sanatate

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună seara ,
Referitor la întrebarea D-vs privitor la relaţia Diabet - Glicemie şi Oţetul de mere vă recomand să :
Tastaţi pe google şi scrieţi întrebarea : Diabetul şi Oţetul de mere . Veţi găsi răspunsul dorit detaliat, foarte uşor şi detaliat pe înţelesul oricui.
Vă doresc sănătate. Dr.Emil Oteşteanu

karesz

acum 13 ani

Buna seara,

multumesc pentru raspuns,dar chiar pe google am citit despre acest otet de mere miraculos si am inteles ca nu este dovedit stiintific acest lucru ( scaderea in greutate,reglarea glicemiei s.a.m.d) si totusi este folosit de multa lume.Imi amintesc cand eram mica tatal meu folosea in fiecare dimineata otetul de mere cu o lingurita de miere si am gustat si eu, atunci nestiind la ce este bun dar cred ca-l vom folosi si noi din nou.

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Doamnă Karesz, Bună seara,
Mă bucur şi vă felicit pentru modul cum vă documentaţi şi competenţa cu care asiguraţi regimul alimentar şi medicamentos al soţului D-voastră .
Orice preparat naturist poate constitui un tratament complementar pe lângă cel medicamentos , dar are limitele lui .Aşa este şi oţetul de mere .Poate fi folosit dar în cantităţi mici.şi cu pauze căci este totuşi " oţet " care acţionează asupra mucoasei stomacului crescând aciditatea . Regimul calculat rămâne baza .
Cu sănătate Dr. Emil Oteşteanu

racu diana

acum 12 ani

otetul de mere poate fi folosit si de catre adolescenti ?