oscilatii mg/dl la testare

Diabetul zaharat

Postata de mind cu 12 ani in urma.

Este corect ca dimineata sa ai 85-113 mgdl si dupa 2 ore de la masa din
jurul orelor 14-15 ,oo sa fie intre 124-135 mg/dl? cu toate ca pemanent am grija
ce mananc?.Poate painea sau carnea sunt de vina. In ultima perioada mananc
multe fructe si dupa orele 18,00.
Poate imi spuneti cauza,sau de ce sa ma feresc mai mult.
Am omis sa va spun ca asemenea oscilatii la am de multi ani si deabia de un an
am fost luat in evidenta indicandu-mi-se cate o jumatate de siofor de doua ori pe zi.
Am 69 ani si mai alte necazuri.
Va multumesc pt.rabdare si astept un raspuns.

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Este normal ca valoarea glicemiei să crească după servirea mesei, iar valorile descrise de d-vs se înscriu în limitele normale (atât glicemia ˝a jeun˝ sau pe nemâncate cât şi glicemia măsurată la 2 ore după masă). Nu cred că aveţi motive de îngrijorare în această privinţă

mind

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspunsul calificat pe care l-ati transmis.Mi s-a luat parca o piatra de la inima.
Acest raspuns ma obliga si mai mult sa fiu permanent atent.
Cred ca peste 2-3 luni am sa deranjez din nou.Sper sa aprobati acest lucru.
Cu stima,

Medic Epuran

acum 12 ani

Nu este nici un deranj. Sper ca atât eu cât şi colegii mei să putem să vă oferim
d-vs cât şi altor persoane, sfaturi cât mai utile