Oare ajung la insulina?

Diabetul zaharat

Postata de marya123456789 cu 13 ani in urma.

Am uneori glicemia 250 si uneori 87. O sa ajung sa fac insulina?

Raspunsuri (15)

anutzamihaescu

acum 13 ani

nu cred ptr moment cred ca o sa iei medicamente ai fost la medic? incearca sa nu mai mananci dulciuri si parerea mea este sa te duci la un medic si atunci ai sa sti dak vei ajunge sau nu parerea mea este ca nu vei ajunge,

marya

acum 13 ani

multumesc pt raspuns da am fost la medic si am diabet de tip 2 iau medicament cu toate aceste uneori mai urca glicemia pana la 250 e drept ca mai rar.

Medic Epuran

acum 13 ani

Dacă regimul alimentar şi pastilele anti diabetice nu sunt suficiente pentru normalizarea valorilor glicemiei, probabil că se va ajunge la administrarea de insulină

marya

acum 13 ani

va multumesc pt raspuns as dori sa stiu care este normalizarea valorilor glicemilei la un diabet de tip2 .

Dan M 0724 638604

acum 13 ani

Va recomand sa beti apa Kangen. Este produsa de un echipament japonez, medical, printr-o tehnologie revolutionara. Datorita calitatilor ei, aceasta apa are un impact major asupra sanatatii. In cazul dv, intr-o perioada relativ scurta, max 10 zile, glicemia va reveni la valori normale. Foarte important, fara medicamente. Va rog sa cititi mai mult epe site: www.apaviekangen.ro
Pentru informatii suplimentare, va stau la dispozitie.

Medic Epuran

acum 13 ani

Nu se poate vorbi de normalizarea valorilor pentru un diabetic, ci doar de atingerea unor valori ţintă (atinse cu ajutorul tratamentului). Aceste valori ţintă au valori cu aproxiativ 20-40mg/dl mai mari decât cele normale pentru glicemie (60-110mg/dl)

marya

acum 13 ani

multumesc pt raspuns cat si pt prontitudinea.as dori sa va mai intreb ceva am aparat de testat glicemia intr-o dimineata mi-am luat glicemia pe nemancate si am avut 120 si pe urma m-am dus la laborator si mi-au iesit glicemia de 137 oare sa nu fie aparatul bun tin cont ca l-am cumparat numai de cateva luni?

Medic Epuran

acum 13 ani

Valorile glicemiei variază de-a lungul unei zile, iar pe lângă acest lucru există şi diferenţe ale valorilor, cu aparatele luate din comerţ

marya

acum 13 ani

am tratament diapril iau2 dimineata si as dori sa stiu daca pot ca sa postesc o zi pe saptamana fara sa beau apa si sa mananc mancare pana seara ac***a in vedere ca suntem in postul pastelui. o sa am probleme cu glicemia daca postesc o zi pe saptamana?

marya

acum 13 ani

imi da si mie cineva raspuns la aceasta intrebare? care am postat-o de 4 zile?

marya

acum 13 ani

de unde si cum as putea sa-mi iau un aparat mai performant? care il am l-am cumparat dintr-o farmacie un accu-chek

daniela noyes

acum 13 ani

pt Dan M .
unde se gaseste apa Kangen . am diabet tip 2si locuiesc in japonia . o pot gasi in orice magazin sau se face comanda speciala ????????

Medic Epuran

acum 13 ani

Nu ar fi indicat să ţineţi post (nu sunt recomandate posturile), dar o zi nu este o durată foarte mare, ţinând cont şi de faptul că nu urmaţi tratament cu insulină. Aşa că puteţi ţine acest post, dar durata să nu se întindă mai mult de o zi şi foarte mare atenţie la semnele de hipoglicemie

marya

acum 13 ani

multumesc pt. raspuns.As dori sa va mai intreb inainte dimineata de a merge la laborator sa-mi fac analizele sa iau medicamentul de diabet sau dupa recoltare?

rozalia

acum 10 ani

am totdeauna peste 100-120 glicemia ,in ultimul timp urca pana la 150 pot sa ajung la trat sau insulina