o fi predispozitie pt diabet?

Diabetul zaharat

Postata de popa40118952 cu 11 ani in urma.

de parca nu era de ajuns cite am pe cap,mi-a iesit glicemia 112 pe nemincate.consum cam 4 lingurite zahar la 2 cafele si 2 patratele ciocolata(2o g) pe zi.am slabit mult da cu dieta.am predispozitie pt diabet?(am in familie)

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, antecedentele familiale si valoarea gicemiei sunt in favoarea acestei predispozitii.
Diagnosticul de diabet se stabileste dupa minim 3 glicemii pe nemancate cu valoare de peste 116 ( sau 126mg/dl dupa alte ghiduri).
Este recomandat sa reduceti cantitatea de zahar si paine din alimentatie si sa evaluati periodic glicemia. Un consult diabetologic este indicat in cazul persistentei glicemiei ridicate.

popa40118952

acum 11 ani

multumesc