Mihai

Diabetul zaharat

Postata de Faraoanu Edy cu 13 ani in urma.

Eu nu fumez si nici nu beau nici un fel de alcool. Dar vinul alb, tuica si coniacul ajuta cumva in tratamentul diabetului? Ca am citit in lista de tratamente.

Raspunsuri (3)

Dr. Mihalcea Madalina

acum 13 ani

Alcoolul nu ajuta in tratamentul niciunei boli. Berea si vinul cresc glicemia, iar taria in cantitate mare poate accentua severitatea unei hipoglicemii. Asadar este permis un pahar de vin doar la masa, si daca se poate nu foarte des

Mihai

acum 13 ani

Iti multumesc pt raspuns. Eu nu beau dar am vazut pe internet ca asa ceva poate bea un diabetic. Multumesc.

Bacu Crina

acum 13 ani

Mentine=ti stilul de viata fara alcool. Nu cred ca vreun tratament sanatos include vreo bautura alcoolica, indiferent de afectiune.