Meniu pentru diabetic cu probleme cardiace?

Diabetul zaharat Infarct

Postata de NicoNico cu 5 ani in urma.

Buna seara! Sotul meu a fost diagnosticat cu diabet zaharat. A suferit si un infarct, punandu-i se un stent. In acest moment trebuie sa urmeze un regim alimentar foarte strict. Pentru noi si diabetul si problemele cardiace sunt ceva nou si avem nevoie de indrumare. Ne puteti indruma cu cateva sugestii de meniu zilnic? Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

NicoNico

acum 5 ani

* cu cateva exemple de meniu zilnic

Andra Aprodu

acum 5 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articole de interes: //sfatulmedicului.ro/Diabetul-Zaharat/alimente-care-trebuie-evitate-de-bolnavii-cu-diabet-zaharat_10980
//sfatulmedicului.ro/Diabet-Zaharat-tip-2/regim-alimentar-pentru-diabetul-de-tip-2_11405

Utilizator11547920499

acum 5 ani

Si sotul meu este exact in aceeasi situatie . Este inscris la un diabetolog unde mergem la fiecare 3 luni , face analize si discuta cu dr. , si pt stent care este o noutate si pt noi , ia tratamentul cu sfintenie , si tine regim , succes si dvs si sanatate

Utilizator11547920499

acum 5 ani

Ca meniu , fara sucuri , fara zahar , fara sare cat se poate, fara prajeli , prajituri si fastfoods. Multe legume , fructe , mere , citrice , cate o banana mica . Paine putina , maxim 6 felii pe zi . E greut , cu vointa se poate . Cu trimitere de la medicul de familie se inscrie la diabet , care este program national si este gratuit atat la medicamente cat si analize . Miscare dar fara efort sustinut , eventual plimbari in pas mai vioi pe distante care se vor mari treptat , fara stres si tot inainte . Sper sa ne descurcam si noi , si voi si toata lumea .