Masurarea carbohidratilor la persoanele cu diabet zaharat insulino-dependent (DZ tip 1)

Diabetul zaharat

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

consider ca este ceva de conceput ca pe internet sa nu gasesti o lista cu continutul de carbohidrati la 100gr dintr-un aliment. Cred ca numai la noi se poate asa ceva,sa ceri amanunte si sa ti se ofere generalitati.

Raspunsuri (3)

marinela32

acum 16 ani

daca ai diabet la prima ta inregistrare ca diabetic i-ti da lista cu carbohidranti. daca o vrei neaparat tio dau eu cu alta ocazie ce pot sa-ti scriu acum este ca piinea orezul pastele produele de patiserie cartofi mamaliga dulciurile si fructele uscateau au cei mai multi carbohidrantiaceste alimente sint obligatori dar cu portia care oaifixata in functie de mai multe

marinela32

acum 16 ani

daca ai diabet la prima ta inregistrare ca diabetic i-ti da lista cu carbohidranti. daca o vrei neaparat tio dau eu cu alta ocazie ce pot sa-ti scriu acum este ca piinea orezul pastele produele de patiserie cartofi mamaliga dulciurile si fructele uscateau au cei mai multi carbohidrantiaceste alimente sint obligatori dar cu portia care oaifixata in functie de mai multe

Cristina84499173

acum 15 ani

Ba este, consultati site-ul www.diabetzaharat.ro si veti gasi acolo tot ce va intereseaza. Si eu tot de acolo am luat lista cu continutul in glucide, proteine, lipide ale principalelor alimente