ma pot pensiona cu diabet zaharat si un infarct miocardic si un preinfarct

Diabetul zaharat Profilaxia infarctului miocardic

Postata de danmurariu1958 cu 13 ani in urma.

daca am vechime mica ma pot pensiona cu diabet infarct miocardic acut si un preinfarct daca da poate imi spune cineva ce sa fac va multuimesc

Raspunsuri (5)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Domnule Dan Murariu,
Pentru diagnosticele pe care le aveţi ,singurii care vă pot îndruma sunt cei ce v-au asigurat asistenţa medicală,atât pentru diabet cât mai ales pentru infarctul pe care-l mai purtaţi încă . Vă doresc sănătate Dr. Emil otesteanu

[email protected]

acum 13 ani

va multumesc f mult pentru raspuns ,totusi am vb cu doctorita azi si mia zis ca daca nu am vechime nu se poate .dar cum sa am vechime ca eu am fost pe timpu lu impuscatu inchis 23 de ani si nu am vechime insa boala ma cam doborit daca stiti vrun medicament mai bun si de folos ca eu iau plavix as fi recunoscator daca miati spune care ar fi mai indicat . cu stima murariu

Sheila

acum 13 ani

Dupa ultimile legi s-au cam schimbat criteriile de evaluare a dosarelor de pensionare pe caz de boala asa ca ar fi bine sa discutati cu medicul specialist. Acesta solicita avizul cabinetului de expertiza medicala teritoriala.

Dr. Enculescu Dan-Anton

acum 13 ani

daca nu aveti medic pt diabet va pot programa la spital (cu un bilet de trimitere de la medicul de familie si cu documentele de la internari si va pot face un referat cu care va prezentati la comisie unde se decide daca puteti sa va pensionati

Sheila

acum 13 ani

pentru a va putea pensiona pe caz de boala trebuie sa aveti un minim de ani de cotizare
- Sub 25 de ani – 5 ani de cotizare
- Intre 25- 31 de ani – 8 ani de cotizare
- 31-37 de ani – 11 ani de cotizare
- 37-43 ani – 14 ani de cotizare
- 43-49 ani – 18 ani de cotizare
- 49-55 ani – 22 ani de cotizare
- peste 55 ani – 25 ani de cotizare