legătura dintre beta talasemie minoră şi tratamentul antidiabetic

Diabetul zaharat

Postata de nsim cu 11 ani in urma.

Am 45 de ani, am diabet şi fac insulină. În paralel iau şi metformin. Am şi beta talasemie minoră confirmată de analize (electroforeza hemoglobinei). Aş dori să ştiu dacă în prezenţa beta talasemiei tratamentul cu metformin mai este indicat, având în vedere că una dintre contraindicaţiile acestuia este prezenţa unei boli cronice care determină deficit de oxigenare la nivelul celulelor. Beta talasemia produce aşa ceva datorită microcitozei (micşorarea în diametru a celulelor roşii).

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Beta talasemia minora ase manifesta printr-o forma mai usoara de anemie, astfel ca poate avea ca efect o scadere a oxigenarii celulare. Totusi, nu am gasit nicio dovada specifica in literatura medicala care sa indice ca metformina este contraindicata in cazul tau. Cutuma generala este ca metformina poate fi folosita cu precautie in prezenta unei boli care poate afecta oxigenarea celulara. Totusi, este important sa discuti aceasta problema cu medicul tau, care poate sa ia in considerare beneficiile si riscurile potentiala asociate cu folosirea metforminei in situatia ta specifica.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-sangelui/informatii-esentiale-despre-talasemie_17631
https://sfatulmedicului.ro/Anemiile/talasemia-boala-ereditara_914