Lantus seara?

Diabetul zaharat

Postata de MembruMobileApp1515432841 cu 6 ani in urma.

Este indicat sa mai mănînci ceva după Lantusul făcut seara? De exemplu un iaurt gol?

Raspunsuri (1)

Dr. Enculescu Dan-Anton

acum 6 ani

Trebuie sa luam o gustare seara dupa lantus in special daca glicemia este sub 100 mg/dl pentru a nu risca o hipoglicemie in timpul noptii.Daca glicemia este la culcare intre 100 si 130 mg/dl si tendinta nu este de scadere nu este necesar sa luam o gustare seara.Trebuie sa tinem cont ca dupa o gustare ce contine 20 gr de glucide glicemia creste cu aproximativ 50 mg/dl.
Ca sa calculam cate grame de glucide contine o masa sau o gustare va recomand folosirea unui cantar de bucatarie electronic impreuna cu aplicatia Gluci-Chek(in engleza) sau sa intrati pe site-ul dinnosante.fr >>decouvrez nos applications>>compteur glucidique (in franceza).Mai puteti sa gasiti imformatii despre calculul glucidelor si daca cautati pe internet calcul des glucides avance...-Diabete Quebec