Investigatie pentru diabet

Diabetul zaharat

Postata de fortune12 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti unde trebuie sa merg pentru o investigatie completa cu o persoana care este suspecta de diabet? Sau care sunt pasii care trebuie urmati pentru a se stabili daca este cazu de DZ, cat este de avansat, etc si ce trebuie facut!!!
Multumiri anticipate!
Sebastian

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Diagnosticul de diabet zaharat se pune pe seama a 2 glicemii a jeun ( pe nemancate) mai mari de 126 mg%. Aceste analize le puteti efectua si prin medicul de familie. Daca glicemia a jeun este la limita superioara se efectueaza testul de toleranta la glucoza care poate pune in evidenta o toleranta inadecvata la glucoza ( prediabet) sau diabet zaharat.
Cu aceste rezultate trebuie sa va adresati centrului de diabet teritorial pentru luare in evidenta si stabilirea schemei de tratament si implicit a regimului dietetic.

fortune12

acum 11 ani

Sa inteleg ca limita superioara acceptata (maximul normal de glicemie) este 125-126?
Si un regim adecvat, in caz de DZ, de unde pot obtine. De la centrul mentionat sau pot merge si la un nutritionist?
Ca tratamentul presupun ca de la centrul teritorial.

dorudopp

acum 11 ani

salut
dupa noile norme glicemia maxima este 110. raspunsul medicului este grabit .
in sectorul tau trebuie sa existe o policlinica cu cabinet ptr. diabet. eventual poti face o zi de stationar la policlina de diabet din str. caragiale(undeva din batistei. cel mai bine insa te indruma medicul de familie care iti da si trimitere. medicul nutritionist iti va da regimul alimentar si tratamentul. in cel mai rau caz faci o internare la spit. cantacuzino si in 3 zile o rezolvi.
diabetul tine de regim si o viata ordonata. cine este macacios are probleme. tinem legatura. scrie-mi dupa ca ai rezolvat ceva
succes1
[email protected]

Sorin Stoian

acum 11 ani

.Apa Kangen este cel mai simplu si sanatos remediu pentru tratarea diabetului si nu numai! http://www.kangenapavie.ro/ .