Intrebare

Diabetul zaharat

Postata de giurgiuiulian cu 13 ani in urma.

Mi-am facut si testul de toleranta a jeun a fost 74 mg/dl iar dupa 120 min a fost 76 mg/dl. maine dupa-masa o sa am resultatul si de la hemoglobina glicolizata. Ms foarte mult pt sfaturi.

Raspunsuri (1)

Nutritionist Dr. A. Copcea

acum 13 ani

Este un test de toleranta la glucoza corect efectuat, si normal. Probabil si HbA1c va fi, corespunzator acestor valori, cel mai probabil sub 5.7, ceea ce va exclude si prediabetul si diabetul.