Intrebare

Diabetul zaharat

Postata de giurgiuiulian cu 13 ani in urma.

Buna! de o luna de zile am inceput sa urinez frecvent, tot acum o luna am avut o senzatie puternica de sete cu uscaciune la nivelul gurii, am pofta de mancare destul de buna si cu toate astea am sclabit 3,4 kg mi-am facut toate analizele mentionez ca nivelul glicemiei mi l-am testat de mai multe ori dimineata si a fost bun de fiecare data, ma simt sclabit mai ales la nivelul membrelor, mi-am mai facut si niste analize legate de iroida si toate sunt normale, nu stiu ce sa ma mai fa c va rog sa imi dati niste sugestii. Merci tare mult si pe mail daca se poate [email protected]

Raspunsuri (7)

Dr. Lucian Lazarut

acum 13 ani

aveti nevoie de 2 analize in primul rand
-sumar de urina cu glicozurie
-hemoglobina glicozilata A1C pentru a exclude sau confirma diabet

-alte posibile cauze pot fi insuficienta hipofizara (ADH)
-POLIURIE compensatorie de cauza renala

lucica

acum 13 ani

Va recomand un medic bun in diagnosticare care cred ca va poate fi de folos;Dr. Stela Dront tel.0744870194. Va poate lamuri si atat mai mult va poate da un sfat unde trebuie sa apelati, si eu cand am avut probleme mi-a recomandat telefonic si un tratament natural in legutura cu problema mea si nu va costa asa de mult un tel. pentru o intrebare Multa sanatate.

Dr. Enculescu Dan-Anton

acum 13 ani

cea mai importanta este glicemia postprandiala(a 1-2 ore dupa masa)care poate fi 300 chiar daca inainte de masa era 105 mg/dl
Daca este sa fie un diabet prima oara se vede la un test de toleranta la glucoza care poate fi anormal chiar cu o hemoglobina glicozilata normala(

Dr. Lucian Lazarut

acum 13 ani

Glicemie a jeun normala cu hiperglicemie postprandiala peste 160 la 2 ore se numeste toleranta scazuta la glucoza, e cauzata de insulinorezistenta...Insulinemia e normala sau chiar crescuta..
Iar A1C este cel mai fidel martor al evenimentelor hiperglicemice, chiar si fara diabet

Ion Albu

acum 13 ani

In buletin te mai uiti din cand in cand sa vezi cand te-ai nascut ? Cand imbatranesti vezica nu mai este la fel de elastica si atunci incepi sa urinezi mai des. Incearca sa mananci fara condimente. Fa o ecografie la prostata sa nu ai fereasca D-zeu, vreo problema mai grava. Consulta un medic urolog, la Spitalul Panduri din Bucuresti si vezi ce spune. Cu asa ceva nu te joci.

Gabi

acum 13 ani

Pentru detalii intrati pe www.gabrielahripcaru.mycali.biz.

Tiberiu Streza

acum 13 ani

Am diabet zaharat tip 2 . Imi monitorizez glicemia zilnic . Am constatat de exemplu
la pranz inainte de mancare am 118 mg/dl
seara inainte de culcare (nu mai mananc pana dimineata )am 100mg/dl
dimineata dupa desteptare am 145 mg/dl
Frecvent dimineata nivelul glicemiei este mai mare ca seara .Care-i explicatia ?
Toate celelalte analize sunt in limite acceptabile ,
Multumesc pentru raspuns !!!