indrumare

Diabetul zaharat

Postata de vasile k cu 12 ani in urma.

Fratele meu din cauza diabetuli a ajuns la dializa. Locuieste in strainatate.Am auzit la televizor ca acum in Romania se poate scapa de dializa in urma unei interventie chirurgicala. Unde ma pot adresa? Cineva ma poate ingruma?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Procedeul se numeste peritoneofiltrare , un procedeu inventat de echipa condusa de profesorul Alexandru Ciocalteu, de la Spitalul "Sfantul Ioan" din Bucuresti. Urmeaza sa fie efectuate studii clinice pentru relevanta acestui procedeu. Medicii folosesc chirurgia laparoscopica pentru a produce hipertensiune in vasele din peritoneu care elimina urina fiziologic prin vezica urinara. Prin acest sistem sunt introduse laparoscopic doua microechipamente, unul pentru a produce urina, iar celalalt pentru a elimina lichidul prin vezica