hipoglicemii

Diabetul zaharat

Postata de mihaela ramona cu 13 ani in urma.

hipo cu valoare a glicemiei 46 , (dupa 2 ore de la administrarea insulinei act rapid 12 unitati la ora pranzului ),inseamna apropiere de coma hipoglicemica? mentionez ca sunt la a patra zi de cand am inceput tratamentul cu insulina.

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

Da. Glicemia este extrem de mica. Sub 50-70 este periculoasa si poate aparea coma.

Dr.Lucian Lazarut

acum 13 ani

Doza de insulina Actrapid e nevoie sa fie ajustata.Riscul de hipoglicemie severa este mare. Scaderea necesarului de insulina la cateva zile de la inceperea tratamentului este fiziologica. Peak-ul de insulinemie este accentuat de descarcarea postprandiala de insulina endogena.Ce varsta aveti? Cum a fost incadrat diabetul? Ca tip I sau tip II cu necesar de insulina?

mihaela ramona

acum 13 ani

varsta mea este de 36 ani, diagnosticul este tip 2 insulinonecesitant.Greutate 54kg, inaltime 1.63.

mihaela ramona

acum 13 ani

mentionez ca in decurs de o saptamana am avut valori mici ale glicemiei de 3, 4 ori cea mai mica valoare 42, azi 51. sper ca pana ajung la medic sa nu mi se intample ceva rau.