Hipoglicemie

Diabetul zaharat

Postata de gagiu2000 cu 9 ani in urma.

Mama mea are diabet si ia pentru asta Amaryl de 2 mg si Siofor de 1000.A avut cateva episopade de hipoglicemie si am citit (urmare a informatiilor de pe acest site) prospectele ambelor medicamente si am aflat ca cele 2 medicamente sunt "in conflict",daca pot sa zic asa.As dori sa intreb daca a mai trecut prin asa ceva si cum a rezolvat problema.Multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Este indicat sa consultati medicul diabetolog pentru o noua evaluare si ajustare a tratamentului.

buna

acum 9 ani

Buna, ce ai descoperit tu este bun si adevarat, insa crezi ca medicii au timp
sa citeasca hartia insotitoare ? Nu au timp. Si nici chef. Mai ales la atatea medicamente. Asta e treaba pacientului destept. Chiar daca ar avea timp nu ar intelege prea multe, mai ales ca medicii nu ai in serios nici 10% din indicatiile producatorilor. Ei sunt convinsi ca efectele secundare apar numai rar, inse de fapt ele apar mereu. Si de ce sa o faca ? La urma urmei nu au medicii nu au nimic de suferit pt. greselile facut de ei, de pacienti sau de producatori. Daca te-ai face maine medic cu ceea ce stii azi te-ai ingrozi de p***aile care le face medicina.