hiperglicemie nocturna si a jeun.

Diabetul zaharat

Postata de emilia dumitrescu cu 13 ani in urma.

Buna ziua! Emilia este numele meu am 26 de ani si sunt diabetica de aproximatix 12 ani.
Am nevoie urgent de o solutie. sau de o sugestie din partea dvs. intrucat ma aflu intr-o situatie care ma depaseste.De aproximativ o luna nu imi pot stabiliza glicemia de la ora 3 dimin si a jeun. Intampin frecvent situatii in care masor glicemia la ora 22:00-140mg/80mg/112mg dupa o doza de 13uHumalog; consum 20 gHC.Cum este posibil ca la ora 3:00 glicemia sa ajunga la 260, sa fac corectie de 3uHG si spre dimineata sa fie 280.Mentionez ca intampin aproape in fiecare seara aceeasi problema.
In luna august am fost la Buzias unde mi se testa glicemia din 3 in 3 ore iar valorile de dimineata si la 3 erau intre 80-110, in conditiile in care faceam aceeasi doza de Lantus seara, aceasta fiind de 13 u.
Va multumesc frumos .

Raspunsuri (3)

emilia dumitrescu

acum 13 ani

Va multumesc frumos pentru indrumare! Pana acum medicul meu curant nu mi-a spus despre acest remediu ...In schimb teste cu tot felul de insuline aplica pe noi...Inca o data multumesc si am sa incerc aceasta varianta.

elena meroniuc

acum 13 ani

ai verificat glicemia de la ora oo:oo?

Dr. Enculescu Dan-Anton

acum 13 ani

cred ca este nevoie sa cresti doza de lantus
dozele de insulina nu sunt fixe ,ele trebuie ajustate in functie de glicemii
in locul tau as incerca 15 unitati de lantus la culcare
ps vezi sa nu fie expirata insulina