hemoglobina glucozilata

Diabetul zaharat

Postata de alina-ilona cu 13 ani in urma.

Sunt insarcinata in 6 saptamani si acum am aflat ca hemoglobina o am 9.7.Ce riscuri sunt sa pastrez sarcina?Mentionez ca glicemiile acum imi sunt bune,mai putin cea de dimineata...

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 13 ani

Diabetul gestaţional se însoţeşte de un risc crescut de dezvoltare a unui făt macrosom (cu greutate mare) şi în consecinţă va rezulta o naştere dificilă şi necesitatea unei intervenţii chirurgicale cezariene. Copii ai caror mame au diabetul prost controlat au rezerve scăzute de fier la nivelul ficatului, existând riscul de anemie feriprivă .
Pe termen lung, copii mamelor cu diabet gestaţional ar putea dezvolta hipertensiune arterială, obezitate şi diabet zaharat tip 2.

alina-ilona

acum 13 ani

Va multumesc ca mi-ati raspuns dar va rog sa ma scuzati ca nu m-am exprimat coresct,sau mai bine zis nu am dat toate informatiile despre diabetul meu. De fapt eu am diabet tip 1,insulino-dependent,de o saptamana fac de 5 ori pe zi insulina,acum am glicemiile destul de bune,dar intrebarea mea este ca pana acum am avut glicemii mari si hemoglobina este 9.7,ce riscuri sunt sa fac bebele asta?
Va rog sa-mi raspundeti,cu primul copil a fost bine,intradevar am nascut prin cezariana.Va multumesc anticipat !