hemoglobina glicozilata

Diabetul zaharat

Postata de sab cu 12 ani in urma.

Am diabet tip 2 de 7 ani cu medicamente pe baza de plante si cu regim pot spune ca a functionat destul de bine am hemoglobina glicozilata 6,9 as dori sa stiu parerea dumneavoastra ,credeti ca ar trebui sa mai iau si alte medicamente?va multumesc

Raspunsuri (6)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

indicatia de tratament o poate efectua medicul specialist in diabet si boli de nutritie, dupa evaluarea tabloului glicemic, a valorilor hemoglobinei glicozilate.
Hemoglobina glicozilata (glicata-HbA1) evalueaza nivelul glucozei serice in ultimele 3 luni (aceasta este durata aproximativa a hematiei-globulul rosu), si prezinta valori normale sub 6% (peste 6% corespunde unui index glicemic de peste 126mg/dl). pacientul diabetic ar trebui sa aiba HbA1 intre 6.5%-7%, pentru un control favorabil, si sa repete HbA1 la 6 luni in conditiile diabetului zaharat tip II, cu un control glicemic stabil.

sab

acum 12 ani

multumesc mult

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Din pacate, in diabet, glicemia nu este singura tinta a tratamentului. Colesterolul si tensiunea arteriala sunt cel putin la fel de importante. Chiar daca valorile colesterolului sunt normale, "calitatea" lui este foarte p***a la diabetici, astfel incat un tratament cu medicamente din familia simvastatinei nu ar trebui sa lipsesca din schema terapeutica a diabeticului. Cat priveste tensiunea arteriala, tot ce depaseste 130/85 mmHg necesita tratament.

sab

acum 12 ani

Tensiunea o am dimineata 112-125/60-75in timpul zilei 130-135/80depinde cit de obosita sunt medicul mi-a prescris diaprelRM30mg dar ce sa va spun la 2ore dupa mincare am glicemia 96 si o stare de rau ,cu tremuraturi ,tot corpul miroase numai medicamente ,cel mai bine m-am simtit cu regim si miscare ma gindesc sa intrerup medicamentele ce parere aveti?am 54 de ani 165inaltime si52kg m-as bucura sa primesc un raspuns va multumesc.

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Este bine ca orice decizie in privinta modificarii tratamentului sa o luati impreuna cu medicul diabetolog.
"Oferta" de medicamente antidiabetice este foarte larga si sint convins ca, impreuna cu medicul dvs, veti gasi solutia care vi se potriveste cel mai bine.

sab

acum 12 ani

multumesc pentru raspuns problema e ca sa gasesti pe cineva care cu adevarat sa te asculte dar din pacate totul merge fulgerator,de multe ori ma intreb pe ce baza se scriu retetele netinindu-se seama de ce simti sau cum simti .va doresc o saptamina frumoasa .