hemoglobina glicozata

Diabetul zaharat

Postata de doinisor cu 13 ani in urma.

este foarte mare 9,2 ea scade in timp dsau e permanentla acest nivel
mentonez ca am de 7 ani diabet dar acum de trei luna am minacat dulce si nu am respectar dieta
e vina mea si cind a luat analiza inaite am mincat dulce

Raspunsuri (2)

andreutza:)

acum 13 ani

hemoglobina glicozilata ofera o estimare retrospectiva a statusului glicemic si este proportionala cu nivelul mediu al glucozei sanguine in cursul ultimelor 2-3 luni anterioare testarii.glicemiile in cazul tau au o medie de 250.pt a ajunge la o valoare optima a hemoglobinei trebuie realizat un control glicemic cat mai bun prin reducerea consumului de glucide si neabateri de la regimul alimentar.orice scadere a hemoglobinei glicozilate ,cat de mica ar fi ea,contribuie la reducerea riscului complicatiilor cronice ale DZ.

Dr. Enculescu Dan-Anton

acum 13 ani

este un diabet dezechilibrat si va expuneti la complicatii.
daca stati in bucuresti sau ilfov va recomand sa ma contactati pt ca aveti multe de aflat despre automonitorizare ,dieta si tratament.
Daca tratamentul este corespunzator si glicemiile va scad rapid puteti avea dupa 2 luni o hemoglobina glicozilata de 7