Hematom intracerebral emisferic stang H.T.A grad 3

Diabetul zaharat

Postata de IchimIonut cu 10 ani in urma.

Buna seara! Am un unchi in varsta de 44 ani cu diabet zaharat si cu creatinina 6,5, tensiune 23. Acum o saptamana a facut o comotie cerebrala cu paralizie pe partea dreapta. A fost transportat la spital, pentru inceput era semiconstient dupa care au urmat zile de inconstienta.
Ce sanse ar avea? Va rog frumos sa-mi raspundeti cat mai repede posibil.Multumesc frumos!

Raspunsuri (2)

Dr. Catrinel Macovei

acum 10 ani

Buna ziua,
din pacate organismul unei persoane cu diabet este fragil, pentru orice alta boala asociata riscurile fiind mai mari decat la o persoana fara diabet; dar creierul uman este plin de surprize. Resursele de recuperare depind de tipul de accident vascular, daca este hemoragic, de localizarea si marimea hematomului, de controlul tensiunii arteriale dupa accident, de evolutia rinichiului, si a glicemiei. Din experienta personala si profesionala, am avut pacienti diabetici care si-au revenit din coma dupa stabilizarea zonei afectate si chiar au recuperat foarte bine, dar este dificil de dat un prognostic chiar si de la fata locului. Din pacate in cazul unchiului Dvs. sunt multi factori asociati, dar este tanar si aveti nevoie de rabdare si speranta.

IchimIonut

acum 10 ani

Multumim din suflet, apreciez mult ca mi-ati raspuns. Sarut mana!