glucoza serica, insulina

Diabetul zaharat

Postata de KIRATEO cu 10 ani in urma.

Buna ziua, am dat analiza singelui pentru glucoza serica si insulina si glucoza serica- 5.43 mmol/l, iar insulina- 27.1 μU/mL este mai mare de cit valoarea normala. va rog sa-mi spuneti rezultatele sunt bune sau trebuie sa ma ingrijorez.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Glucoza serica este in limite normale. Insulina este peste limita superioara insa nu este suficient de crescuta ca sa traga un semnal de alarma, mai ales ca valoarea glucozei este normala. La persoanele supraponderale, nivelul insulinei este mai mare. De asemenea, nivelul insulinei poate fi influentat si de unele medicamente.

KIRATEO

acum 10 ani

MULTUMESC