glicemie

Diabetul zaharat

Postata de b.alyna.b cu 10 ani in urma.

mi-am facut de curand testul pt glicemie si il aveam 125 mentionez ca am mancat dimineata,mi se usuca si gura.are valoare normala sau e vreo problema si mai vreau sa stiu daca din cauza asta mi se usuca gura si ma simt obosita?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Valoarea nu este mare in conditiile In care erati mancat.
Este recomandat sa determinati glicemia dimineata pe nemancate.
Simtpomele descrise nu au legatura cu aceasta glicemie.

Dr. Catrinel Macovei

acum 10 ani

Buna ziua,
senzatia de gura uscata si sete cu urinat frecvent si mult apare in diabet la valori ale glicemiei peste 180-200 mg/dl. Valoarea de 125 depinde de distanta de masa la care ati facut testul, dar si de ce ati mancat (cate glucide), dar in principal nu este o valoare mare.

Tihulca Ana

acum 2 ani

Am făcut testul și am 196ce sa fac