glicemie

Diabetul zaharat

Postata de fanrute cu 11 ani in urma.

In general,valoarea masurata a glicemiei a jeun este in jur de 103-120,dar sunt si zile(foarte rar,o data maximum de doua ori/luna) cand valoarea este 138-150.Oare este un semnal de instalare a diabetului zaharat tip 2,sau doar o indisciplina alimentara a mea ?

Raspunsuri (4)

Cabinet Lacrima Naturii

acum 11 ani

E posibil sa fie o dezordine in alimentatie dar daca doriti sa vedeti exact despre ce este vorba adresati-va cabinetului de nutritie Lacrima naturii Bucuresti tel 0744870194.O sa vi se faca o investigatie si o sa va lamureasca

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consultati medicul diabetolog ; va trebui sa efectuati un test de toleranta la glucoza si sa vi se explice un regim dietetic.

Dr. Adina Anghelea

acum 11 ani

Este sigur si si o problema de nutritie a dumneavoastra , oricum va trebui sa va revizuiti alimentatia , puteti sa faceti un control medical, sa repetati glicemia a jeun in mod corect, dupa sfatul medicului si dupa 3 luni de regim nutritional corect sa o repetati, apoi se ia decizia daca aveti nevoie de tratament cu antidiabetice.

balea ioan

acum 8 ani

colesterol ajeune=119 este un pericol?