glicemie

Diabetul zaharat

Postata de ionitza cu 13 ani in urma.

la o valoare de 104,3 mg/dL luata dimineata pe nemancate ( din sange) ar trebui sa-mi fac griji ? va multumesc

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

Valoarea determinată (104,3mg/dL) este caracteristică pentru o toleranţă alterată la glucoză.În acest caz este obligatorie efectuarea testului de toleranţă orală la glucoză (OGTT).Testul de toleranţă orală la glucoză este mult mai sensibil decât glicemia à jeun în diagnosticul prediabetului. Testul de toleranţă orală la glucoză se efectuează dupa 8-14 ore de post, prin măsurarea glicemiei înainte şi la doua ore dupa ingestia a 75 g glucoză dizolvată in 300 ml apă. Concluzia este că până la efectuarea OGTT-ului şi obţinerea rezultatului nu ar trebui să vă faceţi griji.