glicemie un pic marita

Diabetul zaharat

Postata de cusorica cu 11 ani in urma.

buna ziua,
am facut si eu niste analize de sange si mi-s iesit glicemia de 112.asta fiind pe nemancate dimineata.doar ca este o perioada mai dificila in care nu am prea dormit,foarte mult stress,oboseala si alimentatia poate a fost un pic mai haotica.cam ce ar fi de facut?este nevoie de o dieta ceva?
va multumesc mult anticipat

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Glicemia poate creste in conditiile enumerate de dumneavoastra. Ar fi de preferat sa adoptati un stil de viata sanatos, fara stres ( daca e posibil), cu o alimentatie sanatoasa ( bagata in legume, fructe, mai putine dulciuri, paine, glucide, etc), mese regulate, odihna suficienta, exercitii fizice si sa reevaluati glicemia pe nemancate. Daca aceasta se mentine ridicata( peste 126), este inidcat sa consultati medicul diabetolog.

cusorica

acum 11 ani

va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra.tin sa precizez ca seara precedenta analizelor pe la ora 9 am mancat prajituri(3-4).am uitat complet ca nu ar fi trebuit sa le consum.in rest as zice ca am o alimentatie destul de bogata in fructe si legume.....nu prea mananc grasimi,prajeli sau foarte multi carbohidrati(paine nu consum deloc).

inca odata va multumesc pt raspunsul dumneavoastra.