Glicemie ridicata

Diabetul zaharat

Postata de sacue cu 8 ani in urma.

O persoana inregistrata cu diabet zaharat de 7 ani, in ultimele 2 zile glicemia este osclilanta intre valorile de 350-550.
Este pe insulina.
Cum sa procedez pentru a scadea nivelul glicemiei pana ajungem la un consult la medic, in caz ca se va simti rau?

Raspunsuri (2)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , este evident ca este un diabet insuficient controlat prin dieta si medicatie . Aceasta medicatie trebuie ajustata de urgenta (modificarea dozelor de insulina) de catre medicul diabetolog si evaluarea bolii de baza si a complicatiilor acesteia .

lchf.ro

acum 8 ani

Buna ziua sacue,

Scoate din alimentatia pacientului sursele de carbohidrati: fara paine, zahar, cartofi, paste, orez, fructe, sucuri si alte asemenea. Nu faceti nici o exceptie, nici macar o felie de paine, sursele de carbohidrati permise sunt doar cele din legume.
Mananca, spre exemplu, o bucata de friptura (la gratar, la cuptor, cu tot cu grasimea proprie, cel mai perfect o ceafa de porc sau un antricot de vita) cu o salata mare asezonata din plin cu ulei de masline. Luati glicemia dupa ce ati mancat si veti avea o surpriza.
Trebuie insa neaparat sa mergeti la doctor din motivele expuse de dna dr mai sus, insa pana ajungeti acolo, cel mai bun mecanism pentru a tine nivelul insulinei la un nivel constant in organism este excluderea alimentelor care cauzeaza aceste pusee.
Mult noroc si mai ales sanatate
Cu stima,
www.lchf.ro